Dzimumloceklis sastāv no saknes, ķermeņa un galviņas. Saknei ir enkura forma un tā ieiet dziļi iegurnī, tā ir gandrīz tik pat gara, kā dzimumlocekļa ārējās daļa. Saknes galvenā funkcija ir erekcijas laikā noturēt piebriedušo dzimumlocekli. Muskuļi un saites, kas aptver dzimumlocekļa sakni, nodrošina ejakulācijas procesu (spermas izsviešanu pa urīnizvadkanālu).

Dzimumlocekļa ķermenis sastāv no trīs briedumķermeņiem. Viens, mazākais sūkļveida ķermenis (corpus spongiosum) atrodas dzimumlocekļa ķermeņa apakšējā daļā. Tam cauri iet urīnizvadkanāls. Divi lielākie briedumķermeņiem, kurus sauc arī par briedumķermeņiem (corpus cavernosum), ir novietoti viens otram blakus.

Visus briedumķermeņus saista saistaudi Sūkļveida ķermeņiem piepildoties ar asinīm rodas erekcija (dzimumlocekļa piebriešanu). Tie labi caurausti ar asins kapilāriem un sastāv no ļoti daudziem dobumiem. Miera stāvoklī šie dobumi praktiski nav pildīti ar asinīm un atrodas saplakušā stāvoklī. Noslēdzoties dobumu izvadiem, tie piepildās ar asinīm, dobumi izplešas – dzimumloceklis piebriest un rodas erekcija.

Āda, kas klāj dzimumlocekli ir kustīga un elastīga. Erekcijas laikā tā izstiepjas atbilstoši dzimumlocekļa garumam un resnumam. Dzimumlocekļa āda nav jūtīgāka par ādu, kas atrodas citās organisma vietās.

Uz dzimumlocekļa ādas pubertātes vecumā parādās sīki “pauguriņi” – tie ir sviedru dziedzeri un matu maisiņi. Šādu “pauguriņu” parādīšanās ir normāla parādība un tam nevajadzētu būt par pamatu satraukumam. Šie “pauguriņi” ir sīki un nesāpīgi.

Atšķirībā no pieņemtiem uzskatiem – paša dzimumlocekļa āda neizceļas ar īpašu jūtīgumu. Uz dzimumlocekļa pats jūtīgākais rajons ir dzimumlocekļa galviņas gļotāda – īpaši apakšējā daļā, kur atrodas saitīte, kas nostiprina priekšādiņu pie dzimumlocekļa galviņas.

Uz dzimumlocekļa labi ir redzamas virspusējās vēnas. Vieniem tās ir vairāk izteiktas – citiem mazāk. Dzimumloceklis, kā arī tā āda ir ļoti labi apasiņota. Pēc intensīva dzimumakta, masturbācijas vai vakumsūkņa izmantošanas uz dzimumlocekļa var parādīties asins izplūdumi. Var rasties vēnu, limfvadu iekaisums, kas radīs nelielu apsārtumu un sāpīgumu. Tādās reizēs noteikti pēc palīdzības būtu jāgriežas pie speciālista.

Par dzimumlocekļa izmēriem